Zdarza Ci się, że po całym dniu Twoje nogi są zmęczone, ciężkie i opuchnięte? Przyczyną tego stanu mogą być problemy ze strony układu krążenia. Sprawdź, jak sobie z tym radzić, aby nie tylko pozbyć się uporczywych dolegliwości, ale i nie dopuścić do rozwoju poważniejszych zmian.
Uczucie ciężkich nóg – przyczyny
Krew w żyłach płynie od nóg do serca, wbrew prawom grawitacji. Dlatego tak ważna jest rola zastawek żylnych, które nie tylko wspomagają jej przepływ, ale i zapobiegają jej cofaniu się. W momencie, gdy nasze nogi są przeciążone, mamy zbyt mało ruchu, nieodpowiednią dietę, praca zastawek może być zaburzona, a w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia ich struktury. Wynikiem tego początkowo jest nawracające uczucie ciężkich, opuchniętych nóg, stopniowo może pojawiać się również mrowienie, pieczenie, skurcze występujące zwłaszcza wieczorami lub ból, a następnie zmiany podskórne w postaci tzw. pajączków, które często prowadzą do rozwoju żylaków. Jak radzić sobie z uczuciem ciężkich nóg? Poniżej prezentujemy sprawdzone działania profilaktyczne.
Uczucie ciężkich nóg – zapobieganie
Jakie są sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, co może prowadzić do zaburzenia prawidłowej pracy zastawek i swobodnego przepływu krwi. Wpływ na to może mieć nieprawidłowa dieta, w której królują wysoko przetworzone produkty, sól, cukier i tłuszcze, brak odpowiedniego nawodnienia organizmu skutkującego gęstnieniem krwi, a tym samym problemem z jej transportem, zbyt częste gorące kąpiele, ekspozycja na słońce, korzystanie z sauny i solarium, czyli działania prowadzące do rozszerzania się ścian żył, co też uniemożliwia swobodny przepływ krwi. Zatem jak zniwelować uczucie ciężkich nóg?
- prawidłowa dieta i nawadnianie organizmu – wybieranie produktów o krótkim składzie, bogatych w magnez, żelazo, siarkę i potas, witaminę C i błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega-3
- odpoczynek – jeśli uczucie ciężkich nóg jest wynikiem przeciążenia, np. siedzącą lub stojącą pracą, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Mogą to być zarówno chłodne kąpiele (woda nie może być jednak zbyt zimna!) z dodatkiem soli lub ziół wspomagających układ krwionośny, ręczny masaż i odpoczynek z wyprostowanymi nogami uniesionymi nad linię serca – wystarczy pod stopy podłożyć poduszki lub zwinięty koc
- aktywność fizyczna – jeśli borykamy się z problemami krążenia, unikajmy wysiłku fizycznego, który obciąża dolne partie ciała. W zamian za to postawmy na regularne spacery, jazdę na rowerze, pływanie lub aerobik w wodzie. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas pracy siedzącej lub stojącej i w podróży jest wykonywanie prostych ćwiczeń, jak okrężne ruchy stopami, czy naprzemienne wspinanie się na palce i pięty
- kompresjoterapia – czyli stosowanie wyrobów uciskowych, takich jak podkolanówki uciskowe, pończochy uciskowe. To wyroby medyczne generujące stopniowany ucisk skumulowany w okolicach kostek i stopniowo rozchodzący się ku górze. Materiał, z jakiego szyte są podkolanówki, pończochy uciskowe, czy rajstopy kompresyjne podczas ruchu generuje też mikromasaż skóry, co dodatkowo wspomaga przepływ krwi. Decydując się na kompresjoterapię, pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dopasować stopień ucisku do konkretnych potrzeb. Zbyt mocna kompresja wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale i może być niebezpieczna dla zdrowia.
Jeśli uczucie ciężkich nóg regularnie powraca, towarzyszy temu opuchlizna, skurcze nocne, mrowienie lub ból, a na skórze zaczynają pojawiać się tzw. pajączki, nie należy tego bagatelizować! Są to bowiem pierwsze symptomy poważniejszych schorzeń związanych z niewydolnością żylną, np. z żylakami. W takim wypadku zalecamy wizytę u lekarza – flebologa, który zleci niezbędne badania pomagające określić ogólną kondycję żył.